טקס חילוני, בר מצווה, חתונה,ברית מילה מרכז הטקסים החילוני
טקס פלוס - חתונה חילונית - Jewish Wedding

טקס חתונה חילוני בא למלא בתוכן יהודי אמיתי, רחב אופקים ועמוק רגש, את הכרעת בני הזוג להקים בית משותף על בסיס השקפת עולמם היהודית חילונית, היונקת מן המקורות היהודיים ההיסטוריים ומהתרבות הישראלית החדשה.

הדבר הכי חשוב הוא, שבני הזוג ישארו נאמנים לעצמם ברגע החשוב ביותר בחייהם. הם היו חילוניים לפני טקס הנישואין, וברור להם לחלוטין שישארו חילוניים גם לאחריו. הם יהודים חילוניים בהכרה. יהודים בני-חורין, המעצבים את חייהם לפי ערכים הומניסטים שעולים ממורשת ישראל, אשר כל העולם המערבי כבר אימץ אותם בחום אל תרבותו. יהודים אלה גאים ביהדותם החילונית, לכן יעדיפו זוגות אלה ואחרים, להינשא בטקס יהודי חילוני המבטא את עולמם התרבותי והרוחני היום.

תהליך יצירת הטקס:

פיתוח טקס נישואין משמעותי, הוא עִבּוּד של חומרים ישנים וחדשים, שמתפתח בתהליך של יצירה משותפת יחד עם בני הזוג הנישאים. במספר מפגשים לפני האירוע נשב עמכם, נלמד יחד מקורות מסורתיים וחדשים – ככל שתרצו. נקשיב לרחשי לבכם ונציע לכם מבחר של יצירות וסמלים, יהודיים וישראליים חדשים, שמשקפים את הזהות האישית שלכם, וממלאים בתוכן משמעותי את עולמכם הפנימי.

באופן עקרוני, אנחנו מציעים לשלב בטקס החתונה החילוני את רוב המנהגים והסמלים היהודיים המסורתיים, משום שהם מדברים אלינו, משום שהם מרגשים אותנו, משום שהם משמעותיים עבורנו. לכן יכלול הטקס חופה, קידוש על היין, חילופי טבעות, כתובה, שבע ברכות ו שבירת הכוס. ואולם, מאחורי כל מנהג וסמל בטקס המסורתי עומדות תפיסות חברתיות-קהילתיות-חינוכיות, שאין שום בטחון שאנחנו, היום, כיהודים חילונים, מקבלים אותם כלשונם וככתבם.

לכן, נקדים ונעיין יחד - ככל שתרצו - במשמעויות השונות של כל סמל וכל מנהג, נעקוב יחד אחר גלגולו של כל אחד מהם לאורך הדורות, ובכל מקום שתעדיפו, נשלב פרשנות חילונית מודרנית, ברכות אקטואליות, שירים חדשים, יצירות ישראליות חדשות בנות זמננו...וכו'. הכי חשוב הוא, שילוב בני משפחה וחברים – המעונינים בכך, שיהפכו את הטקס לחוויה יהודית ייחודית, משפחתית וקהילתית כאחת, שמביאה לביטוי מרגש את המשמעות העמוקה של היותנו יהודים חילוניים בישראל.

אני מביא עימי ניסיון רב של כתיבה, עריכה והנחייה של טקסים חילוניים, עמידה לפני קהל, עיון והוראה רבת שנים של טקסטים מן המקורות היהודיים ומהתרבות הישראלית העכשווית. ואולם, טעמכם, רצונותיכם, משאלות הלב שלכם, השקפת עולמכם, ותמונת העתיד שלכם, הם שקובעים את צורתו, תוכנו ועיצובו של טקס הנישואין שלכם.

תקפות הטקס

מן הבחינה ההלכתית הטהורה, טקס החתונה החילוני הוא תקף וכשר לחלוטין. גם בארץ, למרות שהרבנות הראשית מסרבת להכיר בו לצורכי רישום במרשם האוכלוסין, התרת נישואין חילוניים מחייבת מתן גט פיטורין כדת משה וישראל. ואולם, כדי להתגבר על החסימה הפוליטית שמציבה הרבנות הראשית כיום, בפני מאות משפחות בישראל, מומלץ לפעול בדרכים הבאות :

1. לגבי זוגות יהודיים רגילים, אפשר לנהל את הרישום הרגיל ברבנות, בתוספת טקס נישואין צנוע עם שני עדים במשרדי הרבנות עצמם, כמה ימים לפני או אחרי טקס החתונה הפומבי. את תעודת הנישואין שהם מקבלים ברבנות, הם נדרשים להגיש במשרד הפנים לצורכי רישום במרשם האוכלוסין כנשואים.

2. לגבי זוגות שיש להם בעיה הלכתית בקשר לרישומם כיהודים, או כאלה שאין להם שום בעיה אבל הם אינם מעוניינים בשום קשר עם הרבנות, מומלץ לערוך ביניהם כְּתּוּבָּה מודרנית המנוסחת תחת הכותרת: "הסכם נישואין" או "אמנת נישואין ורעות" או "כתב זוגיות" או "הסכם לחיים משותפים"...וכו'. כל אלה הם שמות חליפיים למסמך משפטי מחייב, בו מקיימים בני זוג תא משפחתי ויוצרים מערכת משותפת המוכרת ע"י החוק.

לאחר החתונה, יש צורך לגשת לבית הדין לתביעות קטנות, ולאשר בפני שופט את הצהרתם ההדדית לחיים משותפים כבני זוג נאמנים ואוהבים, המחויבים להקים תא משפחתי בישראל. בכך ניתן תוקף של פסק דין להצהרתם המשותפת, ומעתה הם מוכרים כבני זוג לכל דבר ועניין לפי תוקף משפטי של "ידועים בציבור".

כבני זוג "ידועים בציבור", זכאים בני הזוג למרבית הזכויות של בני זוג נשואים. ואולם, משום שאינם מוכרים ע"י הרבנות הראשית, הם גם לא נזקקים לבית הדין הרבני במצב של גירושין.

אם וכאשר ירצו להתיר את הקשר ביניהם, ישמשו העקרונות אשר נקבעו בהסכם הנישואין בסיס להסדרי הפירוד. המערכת המשפטית לה יהיו כפופים בני זוג אשר ערכו הסכם נישואין כזה, היא מערכת המשפט האזרחית. והיא זו אשר תדון ותקבע, במקרה של מחלוקת בין בני הזוג, בהתאם לעקרונות שקבעו בני הזוג בהסכם הנישואין.

3. האפשרות האחרונה היא כמובן לערוך את ירח הדבש בחו"ל, ובמהלכו לקיים טקס נישואין אזרחיים. בחזרה ארצה יש להגיש את המסמכים מחו"ל למשרד הפנים לצורכי רישום במרשם האוכלוסין כנשואים.

הפקת חוברת חתונה

קיימת אפשרות לעצב עבורכם "חוברת חתונה" שכוללת תמונה של החתן והכלה בחזית החוברת, ובתוכה כל מרכיבי הטקס שבחרתם: ברכות, קטעי מקרא, שירים לקטעי מעבר, ושירים לשירה בציבור שמתאימים לאופי המשפחה והאורחים, הכל בהתאם להעדפותיכם. הפקת החוברת ועיצובה ייעשו ברמה גרפית מכובדת ביותר, והיא תחולק לאורחים עם כניסתם לאירוע.

נישואין אזרחיים

אפשר לשלב טקס חילוני עם נישואין אזרחיים.  זאת דרך נהדרת לשלב מסורת עם מודרניות.התקשרו אלינו לפלאפון 7922537 – 050

או צרו קשר על ידי לחיצה בקישור הבא: "צור קשר" , ונשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.חתונה חילונית, טקס יהודי חילוני
טקס חתונה חילוני
טקס חתונה חילונית
טקס חופה חילוני